Şirinyalı Mah. İsmet Gökçen Cad. No:18/A Antalya
+90 535 591 91 91 | +90 242 316 30 00
info@dentareskids.com.tr

Süt Dişlerinin Zamanında Çıkması Önemli midir ? Bebekler Dişli Doğar mı ?

Süt Dişlerinin Zamanında Çıkması Önemli midir ? Bebekler Dişli Doğar mı ?

Her ne kadar süt dişlerinin bebek 6-8 aylıkken çıkmaya başlaması normal sayılsa da bu zaman çocuktan çocuğa genetik etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Diş çıkmasında görülen 1-2 ay gibi erken sürme ya da sürmede gecikme sorun olmazken daha uzun sürelerde görülen değişiklikler çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Bebeklerde erken diş çıkmasına ya da ağzında dişle doğmasında karşılaşılan en büyük problem beslenme problemidir. Dişli doğan ya da erken dönem diş çıkaran bebeklerde annenin memesini bu diş tahriş edeceğinden emzirme sorunları yaşanır.

Doğumda ağızda bulunan dişler çoğunlukla fazla diş olup köksüzdür ve sallanır. Bu da çocuğun emme hareketi sırasında dişin yerinden çıkması ve çocuğun bu dişi yutması ya da akciğerine kaçırması gibi riskler taşır. Bu nedenle doğumda ağızda bulunan veya 1-2 ay gibi kısa sürede süren dişlerin çekilmesi gerekir.

Dişlenmede görülen gecikme ise katı gıdaya geçilen dönemde bebeklerde beslenme problemleri yaşanmasına neden olur. Uzun süreli sürme gecikmelerinin altında çocukta var olan farklı bir sistemik ya da genetik hastalık yatabilmektedir.

Bu nedenlerle diş çıkma zamanıyla ilgili sorunlarda pedodonti uzmanına başvurmak olası sorunların erken teşhisi ve tedavisi için gereklidir.


Uzm. Dr. Zeynep Başak Yılmaz

Gülüşünüzle Dünyayı Değiştirin…

error: İçerik korunmaktadır !!
Görüşmeye Başla