Şirinyalı Mah. İsmet Gökçen Cad. No:18/A Antalya
+90 535 591 91 91 | +90 242 316 30 00
info@dentareskids.com.tr

Süt Dişlerinin Çıkması Süresince Görülen Huzursuzluklarda Ne Yapılmalıdır ?

Süt Dişlerinin Çıkması Süresince Görülen Huzursuzluklarda Ne Yapılmalıdır ?

Süt dişlerinin çıkmasıyla beraber bebeklerde tükürük akışında artış, dişetlerinde kızarıklık ve hissedilen rahatsızlığa bağlı olarak huysuzluk, iştahsızlık ve uykusuzluk görülebilmektedir.

Bu dönemi bebeğin daha rahat atlatması için ebeveyn tarafından diş etlerine temiz ve soğuk bir gazlı bezle masaj yapılabilir ya da eczanelerde ve çocuk mağazalarında bulabilen diş kaşıyıcıları kullanılabilir. Masaj ve diş kaşıyıcıların kullanımı o bölgedeki kan akımını uyararak hem dişlerin çıkmasının hızlanmasını sağlar hem de bebeğinizin hissettiği kaşıntı ve rahatsızlık hissini hafifletir. Diş kaşıyıcı kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta kaşıyıcının soğuk olması ancak kesinlikle donmuş olmamasıdır. Bu nedenle buzdolabında muhafaza edilebilir ancak kesinlikle buzluğa konmamalıdır.

Yine bu dönem çocuklarda nadir de olsa ateş görülebilmektedir. Genellikle bu dönem ateş düşürücülerle atlatılabilse de çocukta görülen ateşin farklı bir nedene bağlı olup olmadığını anlamak için muhakkak hekime başvurmak gerekmektedir. Yine hekiminizin size önereceği çeşitli kremler de çocuğunuzun rahat beslenmesi için kullanılabilir. Ancak muhakkak tüm bu ilaçların hekim tavsiyesi üzerine bilinçli bir şekilde kullanılmaları gerekmektedir.


Uzm.Dr. Zeynep Başak Yılmaz

Gülüşünüzle Dünyayı Değiştirin…

error: İçerik korunmaktadır !!
Görüşmeye Başla