Şirinyalı Mah. İsmet Gökçen Cad. No:18/A Antalya
+90 535 591 91 91 | +90 242 316 30 00
info@dentareskids.com.tr

Sedasyon ve Genel Anestezi Uygulamaları Nedir ?

Sedasyon ve Genel Anestezi Uygulamaları Nedir ?

Sedasyon yönteminde, hastaya damar yolundan verilen çeşitli ilaçlar ya da koklatılan sedatif gaz ile ilacın dozuna bağlı olarak hastanın uyanık ancak sakinlemiş olarak ya da tamamen derin uyurken tedavisinin yapılmasına olanak sağlanır. Sedasyon işleminde hasta baskılanmış olsa da nefes alma, öksürme ve yutkunma gibi reflekslerine devam etmektedir. Sedasyon işlemi sonrası hastalar genel anesteziye göre daha çabuk kendine gelir.

Genel anestezi yönteminde ise çeşitli ilaç kombinasyonları kullanılarak hastanın stabil bir şekilde daha uzun süreli olarak tamamen uyuması sağlanır. Hastanın herhangi bir refleksi kalmadığından solunum entübasyon adı verilen; bir ucu akciğerlere diğer ucu hava üfleyen cihazlara bağlı olan borular vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Ağız içinde suyla uzun süreli çalışılan diş tedavileri gibi işlemlerde (sedasyon yönteminde öksürme, yutkunma gibi refleksler baskılandığından) genel anestezi daha güvenli bir yoldur.

Hangi Durumda Hangi Yöntem Tercih Edilir ?
İKİ YÖNTEM ARASI FARK NEDİR?

Hangi yöntemin seçileceği hastanın sağlık durumuna, diş problemlerinin şiddetine ve hekimin tercihine göre değişmektedir. Genel hatlarıyla yarım saat gibi kısa süreli ve basit işlemlerde sedasyon yöntemi tercih edilirken daha uzun süreli ve komplike işlemlerde genel anestezi tercih edilmektedir. Sedasyon işleminde verilen ilacın dozunun çok artması istenilmediğinden sürenin kısa olmasına dikkat edilir. Aynı şekilde hastanın derlenme yani ayılma süresi de sedasyon işleminde genel anesteziye göre daha hızlı olur. Ancak uzun süreli işlemlerde, oluşabilecek komplikasyonlar açısından genel anesteziyi tercih etmek daha güvenli olacaktır.

Uzm. Dr. Zeynep Başak Yılmaz

Gülüşünüzle Dünyayı Değiştirin…

error: İçerik korunmaktadır !!
Görüşmeye Başla