Şirinyalı Mah. İsmet Gökçen Cad. No:18/A Antalya
+90 535 591 91 91 | +90 242 316 30 00
info@dentareskids.com.tr

Hangi Hasta Gruplarına Sedasyon ve Genel Anestezi Uygulanmaktadır ?

Hangi Hasta Gruplarına Sedasyon ve Genel Anestezi Uygulanmaktadır ?

Genellikle 5 yaşından küçük çocuklarda ikna yoluyla diş tedavisi yapılması mümkün olmazken bazı çocuklarda ise yaştan bağımsız olarak hekimin her tür profesyonel yaklaşıma rağmen diş hekimi korkusunun önüne geçilememektedir. Bu durumlarda çocuğun diş çürüklerine zorla müdahale etmek çocukta diş hekimi korkusunun aşılamayacak boyutlara ulaşmasına neden olur. Bunun yanı sıra tedavilerin yapılmaması da çürüklerin ilerlemesine ve çocuğun ağız ve diş sağlığının ciddi şekilde zarar görmesine neden olur. Bu nedenle 2-3 deneme seansı sırasında korkusunu yenmesinde yardımcı olamadığımız ya da yaşı küçük olduğundan dolayı tedavisini yapamadığımız çocuklarda, sedasyon ve genel anestezi yöntemlerini tercih etmekteyiz.

Sedasyon ve genel anestezi yönteminin sıklıkla tercih edildiği bir başka hasta grubu ise zihinsel engelli bireylerdir. Bu kişilerin genel olarak ağız bakımının iyi yapılamaması sıklıkla çürük ve diş eti rahatsızlıkları görülmesine neden olur. Problemlerin tedavi edilmek yerine göz ardı edilmesiyle bu bireylerin diş kayıpları artmakta ve yaşam kaliteleri dişlerde ağrı, enfeksiyon ve beslenme problemlerine bağlı olarak çok ciddi şekilde düşmektedir.

Tüm bu saydığımız hasta gruplarının yanı sıra diş hekimi korkusunu yenemeyen ya da yüksek tansiyon gibi ciddi sistemik rahatsızlıkları nedeniyle diş tedavilerini normal koşullarda yaptıramayan yetişkin hastalarda da bu yöntemler tercih edilmektedir.

Uzm. Dr. Zeynep Başak Yılmaz

Gülüşünüzle Dünyayı Değiştirin…

error: İçerik korunmaktadır !!
Görüşmeye Başla