Şirinyalı Mah. İsmet Gökçen Cad. No:18/A Antalya
+90 535 591 91 91 | +90 242 316 30 00
info@dentareskids.com.tr

Daimi Dişler Ne Zaman Çıkar, Bu Dönemde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Daimi Dişler Ne Zaman Çıkar, Bu Dönemde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Daimi dişler çocuk yaklaşık 6 yaşındayken çıkmaya başlar. Toplam 32 tane olan daimi dişlerin sürmeleri 20 yaş dişlerinin sürmesiyle tamamlanır.

6 yaşından 12 yaşına kadar ki süreç karışık dişlenme dediğimiz, süt ve daimi dişlerin ağızda bir arada bulunduğu dönemdir. Bu dönemde çocuğun süt dişlerinde çürük varsa bu çürüğe neden olan mikroorganizmalar tıpkı gripli bir kişinin çevresine bunu bulaştırması gibi daimi dişlere bulaşır ve onların da çürümesine zemin hazırlar. Bu nedenle sağlıklı bir süt dişlenmeye sahip olmak çocuğun yetişkinlikte de ağız ve diş bakımından sağlıklı olmasına zemin hazırlar.

İlk çıkan daimi dişler olan 6 yaş dişleri (1. büyük azı dişleri), süt dişlerinin arkasından, ağzın en arka bölgesinde çıktığından çoğunlukla ebeveynler bu dişlerin sürdüğünü fark etmezler veya o dişleri de süt dişi sanırlar. Bu dişler çocuğun o bölgeyi iyi fırçalamamasına bağlı olarak ciddi çürük riski altındadırlar. Türk toplumunun %90’ında bu dişler ya çekilmiş, ya çürüklü ya da dolguludur. Bu nedenle bu dişlere diş hekimi tarafından koruyucu bir tedavi olan fissür örtücüler uygulanması önerilir.

Daimi dişlerin sürdüğü dönemde fark edilen yer darlığına erken müdahale, genetik olarak eksik daimi dişlerin erken dönemde fark edilmesi ve buna göre uygun tedavi yolunun çizilmesi ileride ciddi ortodontik tedavi gereksiniminin de önüne geçmiş olur. Bu nedenle hekiminizin belirleyeceği düzenli aralıklarla yapılacak kontroller büyük önem taşır.

Uzm. Dr. Zeynep Başak Yılmaz

Gülüşünüzle Dünyayı Değiştirin…

error: İçerik korunmaktadır !!
Görüşmeye Başla