Şirinyalı Mah. İsmet Gökçen Cad. No:18/A Antalya
+90 535 591 91 91 | +90 242 316 30 00
info@dentareskids.com.tr

Çocuğunuzda Diş Hekimi Korkusu Oluşmasını Engellemek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Çocuğunuzda Diş Hekimi Korkusu Oluşmasını Engellemek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Çocukların beyni sünger gibidir, her tür bilgiyi alıp kaydeder. Bu nedenle çocuğunuz yanında hiç aklınıza gelmeden diş hekimi deneyimlerinize dair anlattığınız olumsuz bir anı onun beyninde yer edecek ve bu korkunun oluşmasına neden olacaktır. Yine aynı şekilde çocukları diş çektirmek, iğne yaptırmak, diş hekimine gitmekle korkutmak da daha sonra aşılması zor korkuların ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle çocuğunuzun yanında kendi olumsuz deneyimlerinizden bahsetmeyiniz ve asla çocuğunuzu bu yolla korkutmayınız.

Çocuğunuzu diş hekimine götürmeye karar verdiğinizde ona bu bilgiyi 1-2 gün önceden söylemelisiniz. 1 hafta gibi daha uzun süre öncesinden söylemek çocuğunuzun endişelerinin artacağı uzun bir zamana sahip olmasına neden olacağından önerilmez. Çocuğunuzun kendisine diş hekiminde ne yapılacağına dair sorularına ise olabildiğince basit, genel cevaplar vermeniz ideal olacaktır. Yapılacak tedavilerle ilgili olarak “ben de bilmiyorum, gittiğimizde diş hekimi neler yapılması gerektiğini bize anlatacak” gibi cevaplar vermeniz yanlış şeyler hayal ederek korkmalarının önüne geçecektir.

Tüm insanlar gibi çocuklar da bilinmeyenden ve acı çekmekten korkarlar. Bu nedenle çocuklara psikolojik yaklaşım konusunda özel eğitim almış çocuk diş hekiminizin çocuğunuzu bilgilendirmesi daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Çocukta kaygı ve korku oluşturmadan, sevgi ve güveni kazanıldıktan sonra diş tedavilerinin yapılması çok önemlidir. Bu sebeple hekimle çocuğun ilk karşılaşması büyük önem taşır. İlk karşılaşmada çocuğun hekimi ve ortamı sevmesi amaçlanır. Hekim kendini, ortamı ve kullanacağı cihaz ve aletleri çocuğa tanıtarak kafasında kuracağı korkuları engeller. Ardından çocuğa neden diş tedavisi görmesi gerektiğini ve neler yapılacağını yaşına uygun olarak onun anlayabileceği bir dille, oyun havası verilerek anlatılır. Daha sonra çocuğunuzun ağzında basit bir tedavi gerektiren dişin tedavisine başlanır. Daha kolay tedavilerden zor olanlara doğru gidilerek çocuğun zamanla bu tedavilere alışması sağlanır. Çocuk; canının acımadığını ve diş tedavisi yapılırken eğlendiğini gördükçe diş hekimi korkusu tamamen ortadan kalkar.

Uzm. Dr. Zeynep Başak Yılmaz

Gülüşünüzle Dünyayı Değiştirin…

error: İçerik korunmaktadır !!
Görüşmeye Başla