Şirinyalı Mah. İsmet Gökçen Cad. No:18/A Antalya
+90 535 591 91 91 | +90 242 316 30 00
info@dentareskids.com.tr

Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Beslenme; çürük oluşumunda birincil derecede öneme sahip bir etkendir. İlk olarak anne sütü de dahil her tür besinin eğer dişler fırçalanmazsa çürük yaptığı unutulmamalıdır. Ancak özellikle bebeklerin gece beslenmesi, biberona şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcıların katılması, aynı şekilde emziğin tatlandırılması bebeğinizin dişlerinde çürük oluşma ihtimalini ve bu çürüklerin hızını arttıracak bir durumdur. Bu yanlış beslenme tarzı çocukların dişlerinin erken yaşta hızla çürümesine ve “erken çocukluk çağı çürüğü” (biberon çürüğü) adını verdiğimiz tablonu oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebeklik döneminde biberonla verilen sütün şekerli gıdalarla tatlandırılmasından mümkün olduğunda uzak durmak gerekmektedir.

Gece beslenmesi, (1 yaşından sonra devam eden gece emzirmesi ya da biberonla uyunması) en önemli çürük nedenleri arasındadır.

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Şekerli, yapışkan çikolata benzeri veya asitli yiyecek ve içeceklerin olabildiğince azaltılması gerekmektedir. Ancak elbette bu yiyecekler tamamen kısıtlanamayacağından ana öğünlerin hemen ardından verilmesi ve daha sonra dişlerin fırçalanması önemlidir.
Ancak unutulmamalıdır ki çürüğe zemin hazırlayan her gıdanın TADI ŞEKERLİ değildir. İçeriğinde karbonhidrat oranı yüksek olan her besin çürük oluşumuna zemin hazırlar. Nişasta yönünden zengin, işlenmiş gıdalar; kraker, cips cornflakes gibi hazır paketli gıdalar, tam tahıllı olmayan ekmekler, işlenmiş süt ürünleri (meyveli yoğurt ve sütler) çürüğe zemin hazırlar.


Uzm. Dr. Zeynep Başak Yılmaz

Gülüşünüzle Dünyayı Değiştirin…

error: İçerik korunmaktadır !!
Görüşmeye Başla